Proč nepodcenit zateplení

Praktické

Proč nepodcenit zatepleníKdy se nevyplatí šetřit na kvalitním zateplení novostavby?


Soused Karel v hospodě povídal, že zateplovat novostavbu je blbost. "Stačí 40 centimetrový cihlový blok, pořádná fasáda a jseš v pohodě...." V hospodě se toho už hodně namluvilo a vymyslelo. Ovšem soused Karel sám bydlí v 40 let staré barabizně a topí dřevem. 

Jak to doopravdy s tím zateplením je ?

Pro představu zde umístím tabulku, kde je zobrazeno, jakým způsobem dochází k tepelným ztrátám.

Podlaha 10%
Obvodové stěny 25%
Strop a střecha 15%
Okna a dveře 25%
Větrání 15-25%

Jak sami můžete vidět, tak velkou roli zde hraje každý z uvedených prvků. 
Zateplení obvodového zdiva je obzvláště důležité, pokud bydlíte někde na kraji města, kde pěkně profukuje. Větrem dochází k velmi významnému ochlazování obvodové vnější stěny. Tepelným ztrátám, tak můžete zabránit jedině, když obvodovou stěnu kvalitně zateplíte. Ideálně polystyrenem či minerální vatou. Způsob a tloušťku zateplení fasády Vám poradí specializovaná firma.  Nemusím snad ani zdůrazňovat, že případné zateplení odstraní veškeré tepelné mosty ve zdivu. I mistr zedník se někdy utne a zapomene mezeru vyplnit, nebo se elektrikář rozvášní s drážkovačkou a rozseká cihlu na kousky. 

U oken a dveří se nevyplatí šetřit. Špatně těsnící okno nejen, že nedrží teplo, ale také dovnítř vpouští průvan, který Vám bude způsobovat rýmečku a ochlazovat místnosti. Opět nešetřte na parotěsce a důkladně vypěněnovaný rám a parapety. 

Střecha, zde se po svých zkušenostech příkláním k poměrně mladé technologii - stříkaná PUR pěna, která jak nabyde, tak dokonale vyplaní veškeré místa. Je to mnohem rychlejší a dokonalejší technologie než minerální vata, která může slehnout a nemusí těsnit všude. 

Na konec bych se rád zmínil o větrání a radonu. Co si budeme povídat, každý člověk vyprodukuje spoustu CO2, vodních par a abyste to všechno vyvětrali, tak musíte větrat často. Schválně kolikrát větráte vy? Na toto naši řemeslníci vymysleli rekuperaci vzduchu, která na základě umístěných čidel upravuje množstvý vyměněného vzduchu s minimální tepelnou ztrátou.

Ve finále zjistíte, že Váš dům má minimální energetickou náročnost a, že můžete bez obav šáhnout po nějakém méně výkonem zdroji vytápění. Tam kde se tepelné čerpadlo nevyplatí (jsem zastánce názoru, že se vyplatí jen pro energetické úpíří stavby), tak doporučuji elektrické podlahové topení. Je snadno regulovatelné, okamžitě hřeje, teplo od noch je příjemné a teď už té elektřiny nepotřebujete tolik!

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.

Reklama

Nejnovější komentáře

Fotovoltaika na klíč

Dotace přijde cca za 1 měsíc od datumu, kdy jste zkolaudovali Váš dům.

Zaslal/a: Tkim  •  Čas: 4.1.2021 11:52

Fotovoltaika na klíč

Dobrý den, chci se zeptat, Na rozestavěný dům mě namontovali FVE elektrárnu. Kdy mě přijde dotace z Nová zelená úsporám?

Zaslal/a: Milan-Holan  •  Čas: 4.1.2021 11:51

Jak se stát dodavatelem do obchodních řetězců

4 Johnnie, pošlete mi na Vás kontakt na info@worko.cz nebo tel. 702076363, díky H.

Zaslal/a: Honza  •  Čas: 23.2.2017 9:11

Jak se stát dodavatelem do obchodních řetězců

Byl jsem 8 let dodavatelem 2 řetězců a to nejen v ČR. To co tady uvádíte jsou naprosté bludy. Řetězec potřebuje, aby dodávky zboží fungovaly a pokud možno bez problémů, protože jinak nemá co prodávat. Podmínky jsou striktní, ale rozhodně férové. Protože...

Zaslal/a: Johnnie  •  Čas: 23.1.2017 19:08

Dívky měly zazpívat koledu Tichá noc

Koukal jsem na celé video a fakt jsem na to nepřišel

Zaslal/a: Tkim  •  Čas: 4.12.2016 15:11